Praxou k zamestnaniu

Číslo projektu: 2018-1-SK01-KA102-045882

Dátum začiatku projektu: 01/09/2018

Dátum ukončenia projektu: 31/08/2019

Hlavným cieľom projektu bolo poskytnúť študentom možnosť zúčastniť sa zahraničnej stáže, počas ktorej mohli využívať a prepájať teoretické vedomosti s praktickými skúsenosťami v reálnom pracovnom prostredí a tým zvýšiť svoje odborné, ako aj osobné kompetencie. Cieľovou skupinou trojtýždňovej zahraničnej mobility v Maďarsku bolo 22 študentov 3. ročníka odboru Mechatronika, ktorí uskutočnili svoju zahraničnú odbornú stáž v partnerských organizáciách v termíne od 19.05.2019 - 08.06.2019.

Všetci účastníci ovládali maďarský jazyk na komunikačnej úrovni a boli schopní akceptovať kultúrnu a národnú rôznorodosť cieľovej krajiny. Účastníci projektu nemali žiadne špeciálne potreby. Zhruba 45% účastníkov pochádzalo zo sociálne znevýhodneného prostredia s nedostatkom príležitostí (rozvedení rodičia, siroty, polosiroty, deti nezamestnaných rodičov.

Odborná prax bola zameraná na vytváranie súhrnných predpokladov pre výkon pracovných činností v uvedenom odvetví.

Cieľom odbornej stáže v zahraničí bolo rozvíjanie odborných vedomostí, zručností a návykov získaných počas štúdia, ktoré sú potrebné pre výkon pracovnej činnosti v danom odbore.

Cieľové vedomosti, zručnosti a kompetencie, ktoré účastníci počas stáže nadobudli, resp. zvýšili/zlepšili sú:

- schopnosť navrhovať, konštruovať prvky a komponenty mechatronických výrobkov,

- schopnosť uvádzať mechatronické sústavy do prevádzky, diagnostikovať ich technický stav a zabezpečovať ich

prevádzkyschopnosť,

- schopnosť používať matematické, fyzikálne, chemické, ekologické a ďalšie zákony v riešení technických problémov a

v praxi

klasickými spôsobmi i pomocou výpočtovej techniky,

- schopnosť používať nové technológie, techniky, programy (grafické systémy na znázornenie strojových zariadení a

ich častí),

- schopnosť aplikovať základné technologické postupy ručného a strojného spracovania, strojného obrábania,

tvárnenia, zlievania,

zvárania, montáže a funkčných skúšok strojárskych polotovarov a výrobkov.

- schopnosť aplikovať znalosť správnej voľby materiálov používaných pri výrobe mechatronických častí v konštrukciách

strojov,

- schopnosť aplikovať moderné systémy výroby v strojárstve ako CAD/CAM/CAE, programovať CNC stroje a správne

ich ovládať.

Cieľom zahraničnej odbornej praxe bolo priblížiť študentom výrobnú atmosféru v stredne veľkých až veľkých podnikoch a zároveň porovnať ich vlastné odborné vedomosti s praxou v reálnom pracovnom prostredí.

Dopad mobilitného projektu na účastníkov z odboru Mechatronika:

- zvýšenie odbornej kompetencie

- zdokonaľovanie zručností a kvalifikácie študentov

- zlepšenie prístupu k ďalšiemu odbornému vzdelávaniu a k celoživotnému získavaniu znalostí a kvalifikácie

- zlepšenie komunikačných a sociálno-interakčných schopností

- zlepšenie Intrapersonálnych a interpersonálnych schopností

- zdokonalenie sa v samostatnom rozhodovaní žiakov a pod.

Významný je aj dopad realizácie zahraničnej mobility na vysielajúcu organizáciu (školu) v podobe:

- zvýšenia jej konkurencieschopnosti,

- zlepšenia prestíže,

- rozvoja dlhodobej spolupráce s partnerskými organizáciami,

- rastu odborných a manažérskych kompetencií pedagógov školy,

- integrácie vedomostí do učebných plánov odborov pomaturitného vyššieho odborné štúdia,

- zefektívnenia výučby odborných predmetov na základe získaných vedomostí účastníkmi,

- zdôrazňovania významu a posilňovania úloh odborného vzdelávania v procese inovácie.

Hosťujúce firmy:

ELEKTROMONT Kereskedelmi es Szolgaltato Korlatolt Felelossegu Tarsasag

TITÁN'94 Kft

Horvath es Fia Alkatreszgyartyo Kft.

Proform Ipari és Kereskedelmi Kft.

BHE BONN HUNGARY ELEKTRONIKAI Kft

Radar Tronic Fejleszto es Szolgaltato Kft